فلنج کور

فلنج کور یکی از انواع فلنج های کاربردی در صنایع مختلف است.  فلنج کور Blind Flange به شکل یک دیسک صفحه با سوراخ هایی در اطراف آن است. این فلنج در کارخانه ها و صنایع مختلف در انتهای مسیر لوله جهت انسداد مسیر جریان سیال کاربرد دارد.

فلنج کور برخلاف فلنج گلودار جوشی (Weld Neck Flange)، فلنج اسلیپون (Slip on Flange)، فلنج کف رینگ (Stub-end Flange) و … محلی برای عبور سیالات ندارد و در نتیجه مسیر جریان توسط این فلنج ها مسدود می شود.

فلنج های کور می توانند با توجه به نیازهای مشتری در ابعاد مختلفی طراحی و تولید شوند. همان طور که گفته شد فلنج های کور همانند یک صفحه دیسک هستند که در کنار خود دارای چندین سوراخ هستند. این سوراخ ها جهت اتصال این فلنج ها به فلنج های دیگر به وسیله پیچ و مهره استفاده می شوند. جهت آب بندی و جلوگیری از نشتی این فلنج ها از گسکت (Gasket) یا واشر در بین دو فلنج استفاده می شود. باید بدانید که با توجه به فشار کاری باید نوع فلنج های کور و نوع گسکت انتخاب شود.

مهم ترین کاربرد فلنج های کور بستن یک مسیر خط لوله است. به طور مثال فرض کنید که در حال امکان ساخت قسمتی از خط لوله وجود ندارد و در آینده می خواهیم خط لوله را ادامه دهیم یا فرض کنید می خواهیم یک شیر در وسط یک خط لوله اضافه کنیم؛ به منظور بستن موقتی خط لوله از فلنج کور استفاده می شود تا در آینده بتوان آن خط لوله را به یک خط لوله ی دیگر یا یک اتصالات دیگر متصل کرد. پس به طور کلی می توان کاربرد فلنج های کور را در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، آب و فاضلاب و تأسیسات به صورت زیر بیان کرد:

  • جهت تعمیرات قسمتی از خط لوله
  • در هنگام لوله کشی جهت گسترش خط لوله در آینده
  • بستن یک خط لوله

پس به طور کلی می توان گفت در صورت نبود فلنج کور، نگه داری و تعمیرات یک خط لوله در حالی که جریان مداوم سیال وجود دارد بسیار مشکل ساز است و وجود این فلنج ها باعث آسان تر شد امر تعمیر و نگه داری خط لوله می شود.

4 برند MELESI، FAD، CROWN و GALPERTI از معروف ترین برندهایی هستند که فلنج های کور را می سازند.

همان طور که می دانید فلنج های کور بر اساس میزان فشاری که برای آن ها قابل تحمل است کلاس بندی می شوند و همچنین آن ها بر اساس استانداردهای گوناگونی ساخته و تولید می شوند. در ادامه ی این مقاله به بررسی استانداردها و کلاس های فلنج های کور و توضیحات مرتبط با آن می پردازیم.

استانداردها و کلاس فلنج های کور

فلنج کور با توجه به نیاز مشتری و طبق استانداردهای ابعادی از سایز 1.2 تا 120 اینچ قابل تولید و عرضه هستند و این سایز با توجه به سایز لوله انتخاب می شود. استانداردی که جهت مشخص کردن ابعاد فلنج کور استفاده می شود، استاندارد ASME B16.5 است.

بر اساس فشار و دمای قابل تحمل فلنج کور، آن ها را به کلاس های متفاوتی دسته بندی می کنند. لازم به ذکر است که این کلاس ها اسمی هستند و فلنج ها به طور معمول می توانند تا دو برابر عدد این کلاس ها فشار تحمل کنند. دو استاندارد متداول DIN و ASNI برای کلاس بندی فلنج های کور وجود دارند. طبق استاندارد ANSI فلنج های کور به کلاس های 150، 300، 600، 900، 1500 و 2500 تقسیم می شوند. اعدادی که در این استاندارد مشاهده می کنید بیشترین فشار قابل تحمل توسط این فلنج ها بر اساس فشار PSI در یک دمای مشخص هستند. کلاس های 600، 900، 1500 و 2500 نسبت به کلاس های 150 و 300 کاربرد کمتری دارند و در موارد بسیار نادری استفاده می شوند. همچنین لازم به ذکر است که امکان تولید فلنج های کور در کلاس های 3000 و 6000 وجود دارد و آن ها برای کور کردن لوله های با فشار بالا استفاده می شوند. مشاهده انواع فلج می تواند مفید باشد.

یکی دیگر از استانداردهای مورداستفاده در ساخت فلنج کور استاندارد ASTM است. استاندارد ASTM استانداردی است که متریال های مورد استفاده در ساخت فلنج ها را بیان می کند. طبق این استاندارد مهم ترین متریال هایی که در ساخت فلنج کور استفاده می شوند عبارت اند از:

  • ST37
  • Stainless Steel 304 یا استنلس استیل 304
  • Stainless Steel 304 L یا استنلس استیل 304 L
  • Stainless Steel 316 یا استنلس استیل 316
  • Stainless Steel 316 L یا استنلس استیل 316 L
  • ASTM A150
  • ASTM A350

یکی از نکاتی باید به آن توجه داشت این است که در آلیاژ استنلس استیل 304 و 316 زمانی که L به آن ها اضافه می شود به معنای Low Carbon است و آلیاژ های 316 L و 304 L نسبت به آلیاژهای 304 و 316 دارای درصد کربن کمتری هستند.

Material
Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel, Nickel Alloys, Hastelly, Inconal, Duplex / Super Duplex & Other Austenitic Steel Grades. 1/2″ to 48″ – varying with Material Grades

Flanges carbon Steel Grom Size 1/2″ to 48″ , Class 150, 300 and PN10 / PN16 and different thickness with standard ASTM A 105 / LF2 / LF3 / F11 / F51 / F22 / F304L / F316 L / F321L

کلمات کلیدی:

فلنج فولادی

فلنج ST37 فولادی

فلنج کور

Flange BL

Flange A105 BL

Flange A105 CL150 BL

index