فلنج ساکت

فلنج ساکت ولد (Socket Weld Flange) عضوی از خانواده تجهیزات و اتصالت ساکت ولد است که در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد بوده و جهت اتصال قطعات لوله کشی به یکدیگر استفاده می شود. اتصالات ساکت ولد (جوشی) نوعی از اتصالات هستند که در داخل آن ها یک قسمت فرو رفتگی وجود دارد که لوله ها می توانند در درون این فرورفتگی قرار بگیرند. در مورد فلنج ساکت ولد نیز اتصال همین گونه است و پس از قرار گرفتن لوله در درون این فلنج، از بیرون فلنج به لوله جوش داده می شود تا از نشتی آن جلوگیری شود و آب بندی مناسبی برای آن ایجاد شود.

همان طور که گفته شد، فلنج ساکت ولد یک فضای تورفتگی دارد که لوله در آن قرار می گیرد و سپس جوشکاری بر روی آن انجام می شود که این امر باعث می شود تا این نوع فلنج از آب بندی بسیار خوبی برخوردار باشد. همین ویژگی باعث شده است تا فلنج ساکت ولد محبوبیت بالایی در بازار داشته باشد و یکی از پراستفاده ترین فلنج ها در صنعت تاسیسات و لوله کشی باشد.

نکته قابل توجه این است که قیمت اولیه این فلنج ها نسبت به انواع دیگر بیشتر است اما به خاطر جوشکاری کمتری که نسبت به فلنج های اسلیپون دارند هزینه جوشکاری و در نهایت هزینه تمام شده کمتری دارند. ضمناً به علت جوشکاری های اضافه ای که برای اتصال لوله به فلنج  ساکت ولد استفاده می شود، هزینه تمام شده آن ها حتی از فلنج های گلودار نیز بیشتر است. همچنین لازم به توجه است که فلنج های ساکت ولد همانند فلنج های اسلیپون از داخل و خارج، جوشکاری می شوند اما جوشکاری این فلنج ها از فلنج اسلیپون بهتر، تمیز تر و کمتر است.

نکته ای که در هنگام خرید فلنج باید در نظر داشت این است که با توجه به نیاز مشتری و بر اساس پارامترهای مورد نیاز خریدار، باید فلنج درستی انتخاب شود تا هزینه و زمان اجرا کاهش یابد و عمر مفید خطوط لوله افزایش یابد. که این امر وابسته به آشنایی مناسب ما با انواع مختلف فلنج است. در ادامه با  ویژگی ها و کاربرد های مختلف فلنج های ساکت ولد آشنا خواهیم شد.

استانداردها، سایزها و فشارهای کارکردی رایج فلنج اسلیپون

فلنج های ساکت ولد به واسطه ی خصوصیات منحصر به فرد خود از پر کاربرد ترین انواع فلنج ها در صنعت هستند که در سایز ها و کلاس های فشاری خاص و مختلفی تولید شده و به فروش می رسند. همچنین این فلنج ها در جنس های مختلفی ساخته می شوند که انتخاب جنس بر اساس پارامترهای جنس لوله، نوع سیال، ترکیبات شیمیایی به کار رفته در سیال و … است. جنس های ASTM A105، ASTM A350، ASTM A182 F304 و ASTM A182 F316 از پرکاربردترین جنس های ساخت و تولید فلنج ساکت ولد هستند.

فلنج های ساکت ولد بیشتر در سایزهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. این فلنج ها به طور معمول در سایز های 5/0 اینچ تا 4 اینچ تولید شده و به فروش می رسند.

ضمناً فلنج های ساکت ولد موجود در بازار، مطابق استاندارد ANSI B16. 34 به کلاس‌های فشاری 150، 300، 600، 900، 1500 و 2500 تقسیم می‌شوند. از بین این کلاس های فشاری، استفاده از فلنج ساکت ولد با کلاس های فشاری 150 و 300 در صنایع بیشتر است.

نحوه اتصال فلنج ساکت ولد

فلنچ ساکت ولد به وسیله جوشکاری از داخل و بیرون به لوله متصل می شود. این فلنج ها دارای یک محفظه برای قرارگیری لوله ها هستند (تو رفتگی موجود در فلنج ساکت ولد) و لوله ها بعد از قرار گرفتن در داخل این فلنج ها از بیرون و داخل، جوش فیلت داده می شوند. فلنج های ساکت ولد به خاطر جوشکاری کمتر و تمیز تری نسبت به فلنج های اسلیپون دارند که باعث می شود هزینه جوشکاری و درنهایت هزینه تمام شده کمتر باشد. از طرفی دیگر اگر از داخل فلنج های ساکت ولد جوشکاری انجام شود، مقاومت در برابر بار خستگی نسبت به فلنج های اسلیپون افزایش می یابد.

ویژگی ‌ها و کاربرد های فلنج ساکت ولد

مهم‌ترین تفاوت فلنج های ساکت ولد با فلنج اسلیپون در مقاومت خستگی است. همان طور که گفته شد فلنج ساکت ولد دارای محفظه ای است که محل قرار گیری لوله است و این نوع فلنج ها هم از داخل و هم از بیرون فلنج جوشکاری می شوند. و در صورتی که جوشکاری از داخل انجام شود هم مقاومت استاتیکی و هم مقاومت آن در برابر خستگی افزایش می یابد. به طور کلی در مقایسه با فلنج های اسلیپون، نیروی ایستایی (مقاومت استاتیکی) فلنج ساکت ولد با فلنج های اسلیپون یکسان است ولی مقاومت خستگی فلنج های ساکت ولد 50 درصد بیشتر از فلنج های اسلیپون است.

همچنین این فلنج ها در سیستم های لوله کشی که دارای فشار کاری بالا  و قطر لوله کشی کم (معمولا حداکثر 2 اینچ) هستند، بسیار کاربردی است زیرا فلنج ساکت ولد اصولا برای استفاده در سایزهای کوچک ولی فشار بالا گسترش یافته است. همچنین فلنج ساکت ولد با ایجاد سطح یکنواخت تر نسبت به دیگر انواع فلنج قابلیت انتقال سیال بیشتری با افت فشار کمتری را دارد که در مکان هایی که افت فشار دارای اهمیت زیاد است بسیار کاربردی است.

Material
Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel, Nickel Alloys, Hastelly, Inconal, Duplex / Super Duplex & Other Austenitic Steel Grades. 1/2″ to 4″ – varying with Material Grades

Flanges carbon Steel Grom Size 1/2″ to 4″ , Class 150, 300 and PN10 / PN16 and different thickness with standard ASTM A 105 / LF2 / LF3 / F11 / F51 / F22 / F304L / F316 L / F321L

کلمات کلیدی:

فلنج ST37

فلنج فولادی

فلنج ساکت

Flange SW

Flange A105 SW

ساکت