ترمومتر

ترمومتر چیست

ترمومتر یا دماسنج وسیله ای برای اندازه گیری دما یوده که بر اساس مورد استفاده دارای انواع مختلفی است. ترمومترها در تاسیسات گرمایشی و سرمایشی پکیج، موتورخانه های کوچک و بزرگ و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

توجه داشته باشید که در هنگام خرید ترمومتر یا دماسنج مورد نیاز، علاوه بر توجه به نوع ترمومتر، به رنج دما و نوع اتصال طول دنباله سنسور سایز صفحه و برند مورد نیاز توجه نمایید.

انواع ترمومتر یا دماسنج در صنعت

 1. ترمومترهای لیزری
 2. ترمومترهایدیجیتال
 3. ترمومترهایمیله ای
 4. ترمومترهایعقربه ای
 5. ترمومترهایبی متال
 6. ترمومترهایگازی
 7. ترمومترهایجیوه ای
 8. ترموکوپل ها

ترمومتر یا دماسنج عقربه ای

 

انواع دماسنج عقربه ای

 • دماسنج عقربه ای بی متال(Bimetal)
 • دماسنج عقربه ای پرشده(Actuated)

ترمومترهای عقربه ای از نظر طول، جنس و نوع اتصال سنسور دارای انواع مختلفی مانند غلاف از زیر، غلاف از پشت و دارای سنسور با طول های مختلف هستند.

انواع دماسنج پر شده (Actuated)

 1. دماسنج پر شده از جیوه جهت اندازه گیری فشار
 2. دماسنج پر شده ازمایع جهت اندازه گیری فشار
 3. دماسنج جهت اندازه گیری فشار بخار
 4. دماسنج جهت اندازه گیری فشار گاز

ترمومتر یا دماسنج بی متال

در ترمومتر بی متال از دو نوار فلزی مختلف برای تبدیل تغییرات دما به تغییرات مکانیکی استفاده می شود. معمولا جنس دو نوار فلزی از مس و استیل یا استیل و برنج است. بر اساس میزان انبساط و خم شدن نوار متناسب با تغییرات دما، یک عقربه روی صفحه مدرج حرکت کرده و دما را نشان می دهد. معمولا جهت افزایش حساسیت، طول فلزها را افزایش داده و بصورت فنری مونتاژ می کنند.

ترمومتر یا دماسنج گازی

در دماسنج گازی، دما را با استفاده در تغییر حجم یا فشار اندازه گیری می کنند. این دماسنج شامل یک حباب شیشه ای، کوارتز، چینی و پلاتین بوده (جنس حباب بسته به بازه دمایی مورد استفاده متفاوت است) و این حباب توسط میله ای مویین به فشارسنج یا مانومتر جیوه ای متصل است.

انواع دماسنج گازی

 1. دماسنج گازی با حجم ثابت
 2. دماسنج گازی با فشار ثابت

 

نتیجه گیری

ترمومتر وسیله ایست که برای اندازه گیری حرارت و دما مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله انواع مختلفی دارد که هر کدام برای کاربرد های خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. دماسنج در بازه وسیعی از صنایع از پزشکی گرفته تا صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از حوزه های که بسیار از ترمومتر ها استفاده می‌کند، حوزه پزشکی است در این حوزه، دمای کاری سلول های بدن انسان بسیار در عملکرد آن موثر است با تغییر خیلی کمی در دمای سلولها میتواند منجر به تغییرات خیلی شدید در عملکرد بدن بشود.

 اندازه گیری دمای سیستم ها از مهمترین مواردی است که در صنعت از اهمیت فراروانی برخوردار می باشد .به ترمومتر ، دماسنج یا حرارت سنج نیز گفته می شود که دارای انواع کاملا متفاوتی هستند و در طیف های گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

ترموتر