نیپل

نیپل فشار قوی کلاس 3000 از قطعات بسیار مهم و پر کاربرد در تاسیسات است که همان طور که از نام آن مشخص است تحمل فشار های بالا را دارد. اتصالات در صنعت لوله‌کشی را از نظر جنس می توان به سه نوع فولادی، استیل و گالوانیزه تقسیم کرد که از این میان اتصالات استیل، به دلیل خواص ضد رسوب، مقاومت در برابر آب و آتش و همچنین قابلیت تحمل وزن و فشار نسبتا بالا و قابلیت بازیافت در صنعت جایگاه ویژه‌ای دارد.

اتصالات مورد استفاده در صنعت بسیار زیاد بوده و انواع متنوعی از جمله زانویی، سه راهی، مهره ماسوره، سه راهی تبدیلی، مغزی، سردنده، تبدیل، درپوش، سرشلنگی، بوشن و نیپل فشار قوی دنده‌ای را دارد. در ادامه با نیپل فشار قوی کلاس 3000، ویژگی ها و خصوصیات آن آشنا می شویم.

نیپل فشار قوی

نیپل فشار قوی کلاس 3000 چیست؟

اتصالات لوله (Fittings) دسته ای از تجهیزات صنعت تاسیسات هستند که در خطوط لوله کشی امکان تغییراتی از قبیل عوض کردن جهت جریان، ایجاد انشعاب در لوله اصلی برای فراهم کردن مسیر های بیشتر برای عبور سیال و دیگر اقدامات این چنینی را فراهم می کنند. از میان انواع اتصالات استیل، نیپل فشار قوی کلاس 3000 دنده‌ای از جمله اتصالات پرکاربرد در صنعت لوله‌کشی به شمار می‌آید.

نیپل های فشار قوی کلاس 3000 یک تکه ی کوتاه از لوله ی مانسمان هستند که این قطعه دارای رزوه در دو سر ابتدایی و انتهایی خود یا یک سر دنده است و در انواع سایزهای استاندارد تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، نیپل‌ها با جنس های  متنوعی به بازار عرضه ‌می گردند که نیپل فشار قوی کلاس 3000 دنده‎ای یکی از پرکاربردترین اتصالات فشار قوی است.

همان طور که پیشتر اشاره شد، نیپل های فشار قوی کلاس 3000 به صورت دو سر دنده یا یک سر دنده در بازار یافت می شوند و برای اتصال قطعات لوله کشی به کار می روند. نیپل ها دارای کلاس های فشاری مختلفی مانند 3000، 6000 و 9000 هستند که در این بین نیپل فشار قوی کلاس 3000 بسیار پر کاربرد به حساب می آید.

ویژگی ‌های نیپل فشار قوی کلاس 3000

نیپل های فشار قوی کلاس 3000 به دلیل شکل لوله ‌ای و رزوه هایی که در دو طرف این قطعه قرار گرفته است، این قابلیت را دارند که در موقعیت هایی که قصد تغییر قطر لوله و اتصال به لوله ای با قطر کوچکتر و یا بزرگتر را داریم استفاده گردند و لوله‌ها را به طرز اصولی به یکدیگر متصل نمایند. نیپل‎های استیل فشار قوی دنده‌ای، به دلیل ویژگی های منحصر به فردی همچون ضد رسوب بودن، مقاومت بسیار در برابر خوردگی و آب و آتش و همچنین قابلیت تحمل وزن بالا و قابلیت بازیافت در تاسیسات جایگاه خاصی دارند.

همان طور که پیشتر ذکر کردیم نیپل‌ها با جنس های مختلفی که با توجه به کاربرد انتخاب می شوند، به بازار عرضه ‌می گردند. همچنین نیپل ها در سایز و اندازه های مختلفی در بازار موجود هستند اما سایز رایج نیپل فشار قوی کلاس 3000 از 2/1 اینچ تا 3 اینچ است و در مواقعی که نیاز به تغییر قطر لوله و اتصال به لوله ای با قطر کوچکتر و یا بزرگتر را داریم به کار می روند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که برای ساخت نیپل های فشار قوی کلاس 3000 همانند دیگر اتصالات از قسمتی از لوله استفاده می شود بنابراین ویژگی های نیپل با ویژگی های لوله ای که از آن ساخته شده، مشابه است. مشخصات نیپل فشار قوی کلاس 3000 شامل جنس، ضخامت، نحوه اتصال، رده و دیگر موارد از مشخصات مربوط به لوله ها تبعیت می کند و بستگی به لوله ای دارد که نیپل از آن تولید شده است.

کاربرد های نیپل فشار قوی کلاس 3000

از اتصالات در لوله کشی برای تغییر مسیر، تغییر سایز، گرفتن انشعاب و یا مسدود کردن مسیر استفاده می شود. نیپل فشار قوی کلاس 3000 دنده ای لوله نوعی از اتصالات است که معمولا در تاسیسات منازل، عملیات آب‌رسانی، انتقال گاز، حرکت سیالات و از این قبیل کاربردها، جهت متصل نمودن انواع لوله‌ها به کار برده می‌شود. این قطعه دارای رزوه در دو سر ابتدایی و انتهایی خود است و در انواع سایزهای استاندارد تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از کاربردهای خاص نیپل فشار قوی کلاس 3000 از جنس گالوانیزه در خطوط انتقال گاز است. عملکرد نیپل فشار قوی لوله کشی گالوانیزه یا لوله گاز به این صورت است که از دو سر رزوه ی آن برای اتصال انواع دیگر اتصالات با رزوه ماده استفاده می گردد و به نوعی یک رابط بین دو اتصال محسوب می گردد و این یعنی در واقع نیپل می‌تواند تک رابط میان دو اتصال به شمار آید.

 

کلمات کلیدی: 

اتصالات فشار قوی

اتصالات تایوان

اتصالات T

Fitting 3000

نیپل